איך לסדר את המחסן ולמה להשקיע בזה

אם יש לכם עסק, הכולל, בין היתר, מכירת מוצרים מסוגים שונים, סביר גם שיש לכם מלאי, בין אם כזה הכולל כמות רבה של מוצרים או אולי כמות קטנה יותר. המלאי ודאי מוחזק ונשמר בתוך מחסן כלשהו, שייתכן ומאופסנים בו גם דברים נוספים. לסידור המחסן באופן הנכון חשיבות רבה מאד, הן עבור התנהלותו של העסק עצמו והן כדי לשמור על המלאי, ועל המוצרים השונים שהוא כולל. כיצד מסדרים נכון את המחסן?

כמה כללי ברזל למחסן מסודר

גישה קלה ונוחה לכל אחד מהמוצרים

אם יש לכם מחסן ואתם רוצים לסדר אותו באופן הנכון, חשוב שתפקידו לאפשר גישה קלה ונוחה אל כל אחד מהמוצרים המאופסנים בו. אם מדובר בסחורה שאתם נדרשים להעביר אל העסק שלכם באופן תדיר (להוציא מהמחסן או להכניס חזרה), מקמו אותה בגובה העיניים ובמקום קרוב שקל להגיע אליו. אין טעם שתאחסנו אותה על אחד המדפים הגבוהים במחסן, שהגישה אליו לא פשוטה או מצריכה שימוש בסולם. מוצרים או ציוד שפחות שימושיים לכם, אפשר לאחסן על המדפים הגבוהים או באזורים האחוריים יותר של המחסן. אולם, בכל מקרה, חשוב לאפשר גישה ומעבר קל ככל האפשר לכל אחד מהמדפים, הארונות או כל מקום אחר במחסן שבו נמצאים המוצרים והציוד הכולל.

חלקו את המחסן שלכם לאזורים

אם, למשל, יש לכם ציוד המשמש אתכם לתיקונים שונים בעסק או לניקיון, ובנוסף גם יש את הסחורה עצמה שאותה אתם מוכרים, הקפידו להפריד בין שני הסוגים ולמקם כל אחד מהם באזור אחר של המחסן. לפני סידורו של המחסן, מומלץ לכם לחלק אותו לאזורים שונים, כשכל אזור ייועד לסוג אחר של חפצים, מוצרים או ציוד. אם מדובר במחסן גדול מאד, כדאי לשקול גם שימוש במחיצות גבס או מחיצות כלשהן שיציעו לכם נוחות רבה יותר וגם הפרדה ברורה בין האזורים השונים שבמחסן.

זה הזמן להיפטר מחפצים ישנים

כשמסדרים את המחסן, זוהי הזדמנות מצוינת להיפטר מחפצים או ציוד ישן, שכבר איננו בשימוש או איננו תקין. מומלץ לכם לעבוד על כל הציוד, החפצים או הסחורה שיש לכם, ורגע לפני שאתם מארגנים אותם במחסן. בדקו מה לא בשימוש ומה לא תקין, והיפטרו ממנו. בדרך זו תוכלו ליהנות ממרחב נקי יותר, מאוורר יותר וגם פחות עמוס בחפצים שונים ישנים.

מה שמירה על הכלים האלה תאפשר לכם

מחסן מסודר יכול להשפיע באופן משמעותי על התנהלותו של העסק. בין אם זו חנות לממכר מוצרי חשמל, משרד של עורכי דין או אפילו מפעל תעשייתי גדול אשר מחויב גם בשימוש עם מדפים תעשייתיים, כל עסק כמעט זקוק למחסן ולכל עסק גם חשוב להקפיד ולשמור על מחסן מסודר ומאורגן. מדוע?

שליפה מהירה וקלה יותר של המוצרים השונים

לא בכדי ממליצים לכל עסק לארגן ולסדר את המחסן שברשותו, סדר וארגון ההכרחיים להצלחתו של העסק. אם יש לכם מחסן וחשוב לכם להתנהל נכון, שליפה מהירה של המוצרים או הסחורה שבמחסן שברשותכם תאפשר לכם לעשות זאת. מחסן שאיננו מסודר, מחסן שבו הפריטים מפוזרים באופן שאיננו הגיוני, ואולי גם חבויים בחלקים האחוריים של המדפים, יכול להקשות באיתור המוצר או הפריט שמחפשים ולפגוע בהתנהלותכם או בהתנהלותם של העובדים שלכם. ולכן, חשוב לסדר את המחסן, כך שניתן לשלוף כל פריט ופריט באופן מידי ובעיקר בקלות רבה.

שמירה על הסחורה באופן הנכון ולאורך זמן

מחסן מסודר ומאורגן יאפשר לכם גם לשמור על הפריטים, המוצרים והסחורה שבמחסן לאורך זמן. באלאגן וחוסר ארגון יכולים לפגוע במוצר עצמו. הוא יכול ליפול מהמדף, או להינזק בכל דרך אחרת שהיא. הקפידו לארגן נכון ולסדר את המחסן שלכם כדי שתוכלו לשמור על המוצרים והפריטים שבבעלותכם לאורך שנים, ובמיוחד אם אלה, למשל, מכונות למיניהן, כלי עבודה מסוגים שונים או כל פריט אחר ההכרחי לעבודתם היום יומית.

התנהלות חכמה ונכונה יותר/ניהול מלאי

מחסן מסודר יעזור לכם לנהל נכון יותר את המלאי שברשותכם, ובדרך זו יאפשר גם התנהלות עסקית נכונה וחכמה הרבה יותר. אם יש לכם ציוד רב, סחורה המוצעת למכירה או בכלל פריטים מסוגים שונים ההכרחיים לעסק שלכם, חשוב שתדעו מה נמצא במחסן, מה חסר ויש לקנות חדש במקומו וגם מה פגום ולא ניתן למכירה. ניהול מלאי נכון אפשרי במחסן מסודר ומאורגן, הכולל פתרונות מידוף איכותיים ושטחים מיוחדים, המיועדים לאחסון הפריטים או המוצרים השונים של העסק שלכם.

התמודדות עם היקף עבודה גדול יותר

כשמדובר בעסק עם היקף עבודה גדול מאד, שהתנהלותו מצריכה שימוש יום יומי במחסן, חשוב לוודא שיהיה זה מחסן מסודר ומאורגן. מחסן מבולגן מדי, מחסן שבו לא ניתן למצוא במהירות את הפריטים או המוצרים השונים, עשוי לבלבל אתכם, לפגוע בהתנהלותכם וגם לבזבז לכם זמן יקר מאד. כשמדובר בהיקף גדול מאד של עבודה ישנה חשיבות רבה מאד שכל פריט יהיה במקומו, שתדעו מראש היכן הוא נמצא ושהגישה אליו תהיה גם קלה ומהירה מאד. רק כך תוכלו להתמודד עם סדר גודל כזה של עבודה, ובעיקר לבצע את זה באופן הנכון והמקצועי ביותר.

תחושה נעימה יותר במקום

בל נתעלם מהעובדה שמחסן מסודר ומאורגן נותן גם תחושה נעימה יותר במקום, ולא משנה כמה פעמים נכנסים אליו. אין טעם לשמור על משרד מצוחצח ונקי, ובמקביל להזניח את המחסן שברשותכם. אם חשוב לכם לשמור על עסק מאורגן ומסודר, הקפידו לסדר גם את המחסן של העסק ולהקפיד לארגן אותו באופן הנכון. כך יהיה לכם נעים הרבה יותר, וכמובן תוכלו ליהנות גם מעבודה יעילה יותר.

מחסן מאורגן ומסודר מאפשר לנו לדעת, ובכל רגע נתון, אילו מוצרים ופריטים נמצאים בו

ניהול מלאי באופן נכון ויעיל מצריך מאיתנו התייחסות אל המוצרים, הפריטים או הסחורה שברשותנו ובאופן שוטף. עלינו לדעת אילו מוצרים נמצאים במחסן, איזה סוג של פריטים מאופסנים בו ואיזו סחורה נמצאת על מדפיו השונים. חשוב שנדע זאת בכל רגע נתון, לצורך התנהלותו של העסק שלנו. כך נוכל לרכוש סחורה חדשה, שחסרה לנו על המדפים, ומצד שני, אם יש לנו עודף, לא נימנע מרכישה מיותרת.

מחסן מסודר ומאורגן נכון יאפשר לבצע את ספירת המלאי באופן מהיר, מקצועי ונכון יותר

עסק שמחזיק ברשותו מלאי, נדרש לבצע אחת לשנה ספירת מלאי. ניהול מלאי באופן יעיל ונכון לאורך כל השנה יאפשר לנו לבצע את ספירת המלאי ללא בעיה ובאופן תקין. מחסן מסודר ומאורגן, שמאפשר ניהול מלאי תקין לאורך השנה, יעזור לנו לבצע גם את ספירת המלאי בצורה נכונה. נוכל לאתר את המוצרים בקלות רבה, לדעת כמה יש מכל סוג, ולבצע את הספירה ואת הרישום ללא טעויות, שיכולות לצוץ במקרים בהם המחסן לא מסודר ולא מאורגן, כפי שאמור להיות.

בחזרה למגזין